História

Na základe rozhodnutia MŠ SR bola ku dňu 1. 9. 1993 zaradená do siete škôl nová plneorganizovaná Základná škola na Ul. Dr. V. Clementisa v Rimavskej   Sobote s počtom tried 24.
   1. septembra 1993 sa tak rozprúdil život novej školy. Bol však poznamenaný materiálnym nedostatkom učebných pomôcok, vybavením priestorov školy - ako telocvične, školskej knižnice, kabinetov, odborných učební. V okolí školy bolo nevyhnutné dobudovať športové ihriská, oddychovú časť pre činnosť školského klubu, skrášliť priestory pred hlavným vchodom do budovy a okolo nej vysadením stromčekov a kvetinových záhonov.
    Všetky  uvedené  nedostatky  sa  riešili  bez  zásahu  do  vyučovacieho   procesu a odstránili sa za oduševnenej pomoci všetkých pedagógov, správnych zamestnancov, ale i žiakov školy. Snaha  dať  deťom  toľko  vedomostí  a zručností, aby mohli úspešne napredovať v ďalšom štúdiu a potom sa plnohodnotne uplatniť v našej spoločnosti sa stala hlavným impulzom vzniku výberových tried na škole.
    Pre žiakov, ktorých zaujímala matematika a mali bližší vzťah k prírodovedným predmetom sa hneď
v školskom roku 1993/1994 zriadili triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. Ďalej sa na škole po súhlase OŠ v Rimavskej Sobote zriaďovali športové triedy so zameraním na ľadový hokej, triedy s rozšíreným vyučovaním cudzieho jazyka od 5. ročníka, triedy s jazykovým variantom na 1. stupni
a neskôr triedy s rozšíreným vyučovaním cudzieho jazyka
v 3. - 9. ročníku a v 1. - 9. ročníku.
    Škola  za 10 rokov  svojej existencie získala dobrý kredit a postavenie v rámci mesta,  okresu i   regiónu.   Naši   žiaci   sú   úspešne   prijímaní   na   stredné   školy a   môžeme  byť   právom  hrdí  na   výsledky  dosahované  v  okresných,  krajských a  celoslovenských  súťažiach  i  olympiádach.
   1. apríla 2002 škola získala právnu subjektivitu.
   1.septembra 2003 škola oslávila 10. výročie svojho vzniku a pri tejto príležitosti sme požiadali MŠ SR
o prepožičanie čestného názvu. Doterajšie dosiahnuté výsledky boli kladne hodnotené  komisiou pre ZŠ na MŠ SR, ktorá uznala, že spĺňame všetky kritériá, aby naša škola niesla čestný názov.
   24. októbra 2003 bol škole prepožičaný čestný názov Základná škola Štefana Marka Daxnera.