Kniha - priateľ človeka

V živote každého z nás kniha zohráva veľkú úlohu. V knihe máme svojho priateľa a môžeme povedať aj učiteľa. Kniha nám pomáha rozvíjať našu fantáziu, predstavivosť, núti nás premýšľať, rozširuje našu slovnú zásobu, vzdeláva nás a duševne obohacuje. Aj keď príchod nových technológií a modernizácia výpočtovej techniky vytláča knihu do ústrania, v škole po nej siahame po celý školský rok. Intenzívnejšie v mesiaci marec. Aktivity spájané s knihou v tomto období, v každom ročníku na I. stupni priniesli veľa zábavy a radosti z prečítaného. Okrem čítania detských kníh, prevedenia besied, školských súťaží a prezentácií stúpla návštevnosť a výber literatúry našimi žiakmi nielen v školskej, ale aj v mestskej knižnici Mateja Hrebendu.  Rada by som vymenovala akcie a aktivity, ktoré priniesli pre našich žiakov radosť a úspech z ich vynaloženého úsilia. Žiaci druhého ročníka sa v tomto mesiaci so svojou triednou učiteľkou  zúčastnili a participovali na pripravených aktivitách spájaných s detskou knihou na detskom oddelení s pani J. Pósovou, žiaci tretieho a štvrtého ročníka sa zúčastnili 2. marca 2012 slávnostného otvorenia výstavy divadelných bábok, ilustrácií a obrazov pod názvom Rozprávkový svet Veroniky Lesany Renčkovej. Na Zlatej krajine v prehliadke vlastnej literárnej tvorby nás výborne reprezentovala žiačka tretieho ročníka Kristínka Palicová. Hosťami dvadsiateho ročníka tejto prehliadky boli spisovatelia  Peter Gajdošík a Marta Hlušíková. Okrem iných pochválených prác pani spisovateľka pochválila práce tejto žiačky a navrhla ich uverejnenie do detského časopisu Slniečko. Pravidelné konzultácie a stretnutia s konzultantkou detského oddelenia pre deti a mládež Janou Pósovou,  prinášajú pre náš čitateľský krúžok so žiakmi 3. a 4.roč. zaujímavejšiu, pestrejšiu a atraktívnejšiu činnosť. Jej rady sme využili aj pri výbere ukážok na prípravu prednesu umeleckého textu. Účasť a úspešnosť  nášho žiaka Dominika Bendu, žiaka 3. ročníka  v umeleckom prednese povesti a prózy nasvedčujú tomu, že ani táto oblasť práce s literatúrou na našej škole nezaostáva. Aj keď skončil mesiac marec, to neznamená, že sa na našej škole prestane pracovať  s knihou. Do konca školského roka nás čaká ešte veľa súťaží, aktivít a rôznych podujatí, ktoré nás dovedú opäť ku knihám a využijeme ich v náš prospech.

Mgr. Jana Bitalová
citariada_1v citariada_2v