Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach - návšteva jedinečnej národnej kultúrnej pamiatky

Kolo, kolo mlynské
         za štyri rýnske...

Známa detská riekanka sa nenápadne prelínala celou exkurziou, ktorú absolvovali žiaci druhého a tretieho ročníka našej ZŠ Š. M. Daxnera  v Rimavskej Sobote v historickej budove Vodného mlyna vo Veľkých Teriakovciach.

Mlyn postavili v roku 1800 a svoju úlohu si plnil až do roku 1961. Chátrajúcu budovu zachránilo Občianske združenie Ozveny v Hrachove vďaka úspešnému projektu financovanému z nórskych finančných fondov, z prostriedkov EHP a zo štátneho rozpočtu SR.

27. septembra 2012 nás srdečne privítala v priestoroch zrekonštruovaného starého mlyna  sprievodkyňa v tradičnom ľudovom kroji. Informovala nás o tom, ako mlyn pracoval. Oboznámila nás so zachovalým zariadením na mletie múky, videli sme výstavu tradičných spôsobov obživy našich predkov, výstavu ľudových remesiel, ako boli kyjatické hračky, hrnčiarstvo, tkanie, výroba košíkov a rezbárstvo. Milým prekvapením pre našich žiakov boli drevené dosky s hádankami, pod ktorými boli ukryté správne riešenia.

Pre nás všetkých bolo veľkým zážitkom vidieť skutočné krosná, kolovrat, cepy, kosák, prenosnú vyhňu, hospodárske nádoby a rôzne predmety dennej potreby. Ďalší veľký zážitok nás čakal v suteréne budovy, kde bolo umiestnené mlynské koleso. Kým ostatné mlyny na Slovensku mali koleso vertikálne, v Teriakovciach ho mali horizontálne.

Môžeme byť právom hrdí na Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach, pretože to bol najdlhšie fungujúci mlyn v našom regióne a a  je to jediný mlyn v regióne Gemer-Malohont vedený ako národná kultúrna pamiatka.

Mgr.Alica Rákošiová a Mgr.Adriana Zmitková
mlyn_1v mlyn_2v mlyn_3v