Začala sa realizácia multilaterálneho projektu Comenius na ZŠ Š. M. Daxnera
V dňoch 24. novembra až 1. decembra 2012 sa konalo prvé stretnutie partnerských škôl projektu Comenius zo Slovenska, Španielska, Turecka, Bulharska a Poľska v hlavnom meste ostrova Gran Canaria, Las Palmas. Slovensko reprezentovala naša ZŠ Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote v zastúpení riaditeľa školy Mgr. Petra Černého, koordinátorky projektu Mgr. Denisy Csankovej a učiteľky cudzích jazykov PaedDr. Vlasty Murínovej.
Cieľom multilaterálneho projektu pod názvom „Telling Stories - Linguistic and Cultural Diversity within Europe“ /Rozprávanie príbehov - Jazyková a kultúrna rozmanitosť v rámci Európy/ je získať nové poznatky o kultúrnom a jazykovom dedičstve krajín zapojených do projektu a poskytnúť interakcie medzi kultúrami pomocou starých a nových príbehov. Žiaci a učitelia z partnerských škôl budú tvoriť, čítať, analyzovať, ilustrovať a hrať príbehy, čím sa budú zdokonaľovať v anglickom jazyku, nadväzovať nové kamarátstva a budú propagovať komunikáciu medzi kultúrami a využívať moderné komunikačné technológie.
Autor: Mgr. Denisa Csanková, koordinátorka projektu
Comenius
Ako prví predstavili svoju školu, mesto a krajinu partneri zo školy Colegio Santo Domingo Savio v Las Palmas. Projektový tím tejto školy pripravil pre všetkých partnerov hodnotný a zaujímavý program. Úvodné slovo patrilo riaditeľke školy Prof. Rite Hernández Suárez a neskôr aj ostatným členom projektového tímu. Žiaci a učitelia oblečení v národných krojoch zaspievali a zatancovali v átriu školy aj napriek nepriaznivému počasiu. Neskôr si všetci pedagógovia prezreli priestory školy a oboznámili sa s ich systémom vyučovania a práce s deťmi od 3 do 15 rokov.
V rámci prvého pracovného stretnutia sa partnerské školy dohodli na spoločných a individuálnych úlohách a stanovili si termín ďalšieho stretnutia. Všetky školy do ďalšieho stretnutia navrhnú logo projektu, pripravia v písomnej a zvukovej podobe 5 príbehov, ktoré charakterizujú tradície jednotlivých krajín a pošlú dvojjazyčné vianočné pozdravy, ktoré žiaci sami navrhnú a zhotovia.
Comenius
Počas pobytu v Las Palmas pedagógovia navštívili aj inú základnú školu prepojenú s univerzitou, navštívili viaceré zaujímavé miesta: Roque Nublo, San Mateo, Santa Brigida, Arucas, Firgas, Agüimes a tiež aj mestečko Teror, ktoré je známe zjavením panny Virgen del Pino, ktorá je patrónkou ostrova Gran Canaria. V tomto mestečku pedagógov prijali zástupcovia mesta na radnici. Koordinátori projektov z jednotlivých krajín boli pozvaní do miestneho Rádia Teror na rozhovor. Na záver pobytu pedagógovia navštívili aj prírodnú rezerváciu Dunes of Maspalomas, ktorá je zároveň najväčším turistickým lákadlom ostrova.
Comenius
Ďalšie stretnutie v rámci projektu Comenius sa uskutoční v Bulharsku, meste Ruse, ktoré v minulosti dostalo prívlastok „Malá Viedeň“. Na tomto stretnutí sa zúčastnia okrem pedagógov aj žiaci našej základnej školy. Dovtedy ešte ale čaká na všetkých partnerov veľa práce na realizácii daných projektových úloh.